Neden E-Faturaya Geçmelisiniz?

E-fatura ve E-Arşiv Nedir? Nasıl Geçilir?

Öncelikle 2020 yılında 5Milyon cirosu olan firmaların mutlaka efatura sistemine geçmeleri gerekmektedir.

5 Milyon altında cironuz varsa gönüllü olarak efaturaya gecebilirsiniz

Gönüllü geçişlerde e-defter zorunluğu yoktur.

Sırf e-arşiv için efatura sistemine gecemezsiniz. Yanı 5000 üzeri faturalarımı özel entegratorden altını eski usul kağıt keseyim diyemezsiniz.

E-faturaya geçince artık hiçbir şekilde kağıt fatura kesemezsiniz

E-faturaye geçmek demek özel entegratorden kontor satın almak demektir.Bazı bankaların belli süreliğine verdiği ücretsiz kontorler sonrasında ücretli olacaktır

E-faturaya gecince muhasebe programınız uyumlu olmalıdır.

Yazılım firmaları her özel entegratorle çalışmaz. Yazılım firmalarının çalıştığı entegratorlerden yazılım firması üzerinden kontor satın almanız gerekir

Efatura mükellefi olmak için maliyeye gitmenize gerek yoktur. Tüm işlemler uzaktan ve elektronik olarak yapılır.

Öncelikle mali mühür yada e-imza satın almanız gerekir. Mali mühür şahis yada ltd şti ler için gecerlidri. E-imzayı genelde şahis firmaları alır.

Mali mühürü Tubitak'ın kamusm sitesi üzerinden kredi kartı ile satın alabilirsiniz. Flashdisk gibi birşey olan malimühür size kargo ile teslim edilir.

E-imzayı özel firmalar satmakta. Yetkili firmadan satın alabilirsiniz.

Mali mühürün kurulumu, GİB başvurusu ve entegrator başvurusu genelde yazılım firması yada özel entegrator tarafından yapılır.

Gib ve özel entegrator başvurusu yaptıktan sonra 1,2 saat içinde e-fatura yada e-arşiv fatura kesebilirsiniz

Efatua ve earşiv faturalarınız yazılım firması yada özel entegrator tarafından yapılır. Logo ve imzanız ile banka bilgilerini faturanız ekleyebilirsiniz

Genelde muhasebe programlarında(bizde böyle) eskisi gibi faturayı oluşurduktan sonra gönder diye bir tuş olur. Acılan ekranda ndirek mi yada taslaklara mı göndermek istediğinizi secersiniz. sonra otomatik özel entegratorun portalıne düşer.

Efatura mükelleflerinin mail sayfasına benzer bir web portalleri olur. Gönderdikleri ve gelen fatıraları burada görürler.Bu web sayfasını sürekli kullanırlar.

Özel entegratore ait portalden kendinizde ayrıca fatura kesebilirsiniz.

Kontor sizin gönderdiğiniz ve size gelen faturalarda birer adet düşer. Ayrıca ek hizmetler varsa onlarda kontor üzerinden fiyatlandırılır.

E-fatura demek karşı tarafın yanı bizim fatura kestiğimizin efatura mükellefi olduğu manasına gelir. Yanı ona kestiğimiz faturaların üstünde E-Fatura yazar.

E-Arşiv fatura ise bizin fatura kestiğimiz firma yada şahis e-fatura mükellefi değilse bu durumda faturanın üstünde E-Arşiv fatura yazar.

Yanı e-fatura ve e-arşiv temelde dijital faturadır. E-arşiv demek onun arşivde tutulduğu için verilmemiştir.

Zaten e-fatura mükelleflerinin gönderdiği efatura ve earşiv tüm faturaları ödenen o kontor ücretine karşılık özel entegrator tarafından yasal olarak 10 yıl saklanması gerekir.

E-fatura mükelefi olmanın faydaları

Öncelikle ilk firma kurmuşsanız ve bilgidayardan fatura kesecekseniz yazıcı almanız gerekir.E-faturada ise yazıcı almanıza gerek yoktur.

Eski usul kağıt fatura kesmek için nokta vuruşlu yazıcı almanız gerekir. En ucuzu 1700TL dır. Efaturada ise illa yazıcı alacaksanız rekli yada lazer yazıcı alabilirsiniz.

Efatura mükellefleri yazıcıyı yalnız e-arşiv faturayı müşteriye cıktı olarak vermek için yada irsaliye yerine gectiği için sevkiyat için kullanırlar.

Kağıt fatura bastırmak zorunda değilsiniz. Piyasada 1000 adet kağıt fatura min. 500TL cıvarndadır. Bunu ödemezsiniz

Kağıt faturalarda adres , banka değişiklikleri için tekrarda fatura bastırırsınız. Efaturada buna gerek kalmaz. Yazılım firmaları bunu düzeltir

Kartuş, toner, zarf gibi masraflarınız olmaz.

En önemlisi faturayı posta yada kargo ile ulaştırmak zorunda değilsiniz. Efatura mükellefine direk fatura düşer. E-arşiv faturayı mail yada whatsaap tan bile gönderebilirsiniz.

Faturalarınızı siz saklamak zorunda değilsiniz. Özel entegrator size gelen ve sizin kestiğiniz faturaları 10 yıl saklar.

Mali müşavirler içinde kolaylıktır. Cünkü kestiğiniz ve size gelen faturaları portalde görebilir.Alabilir

Özel entegratorlerin mali müşavirlerin programları ile etegre çözümleri varsa genel muhasebe işleride kolaylaşır.

Bazı muhasebecilerin efaturaya gecen müşterilerinden muhasebe ücretini fazla talep ettilerini duyuyoruz. Eğer 5 milyon ciro ve e-defter zorunluğu gibi ektre durumlar yoksa efatura mükellefi olmanın yaptıkları işlere fazladan bir külfeti olmamaktadır.

Konuyla ilgili SMM Odasını ile görüşerek detaylı bilgi alınabilir. Ancak pazarlık ile genelde ücret belirlendiğinden efaturanın ayrıca bir ek kalem olmadığını söyleyebilirsiniz.

Tam tersine muhasebeci özellikle faturalar için gelmesine yada sizin iletmeniz gerek kalmayacaktır. Fişler ve diğer evraklar dışında faturaları pdf yada portal üzerinden iletebilirsiniz.

Muhasebeci sizin faturalarınızı saklamak zorunda olmayacağı için ek klasor vs masrafı olmayacaktır.

Genelde gördüğümüz bazı muhasebecilerin efatura müşterilerinin mükellefi olmalarına taş koyma yoluna gittikleri. En fazla kullandıkları arguman GİB üzerinden ücretsiz fatura kesildiği söylemidir.

Evet GİB üzerinden efatura ve earşiv kesebilirsiniz. 5Bin altı ve üstünüde kesebilirsiniz. Ücretsizdir.

Ancak aylık belli sınırda fatura kesebilirsiniz. GİB sizin faturalarınızı 6 ay saklar. Sonra sizin yasal olarak saklamanız gerekir.

GİB sisteminde herşeyi manuel yapmanız gerekir. Cari bilgileri, ürün bilgilerini tek tek her seferinde girmeniz gerekir.

Ayrıca muhasebe programı kullanıyorsanız onada aynı faturayı tekrardan işlemeniz gerekir ki cari hesap ve stok takıbını yapabilesiniz.

Ayda 1,2 fatura kesenler için GİB ilk anda mantıklı olabilir. Ama fatura sayıları fazla olanlar, faturada cok ürün girenler için eziyete dönüşür.

Müşterisini özel entegrator üzerinden efatura mükellefi yaptırmayan muhasebeciler sizin yaşadığınız zorlukları ve ön muhasebedeki oluşabilecek sorunları göz ardı etmektedirler.

Ayrıca efaturaya geçmekten alıkoayan bazı muhasebecilerin bu dijitalleşmenin kendi mesleklerine karşı tehdit oluşturduğunu varsaymaktalar. Bu vehim yanlıştır.

Muhasebeciniz geç dedi bu sefer matbaacınız size sistemi kötüleyebilir. Ama kağıt faturadan her şekilde daha ucuza gelir.

Yazıcıdan, fatura kocanından, kaşeden bağımsız olduğunuzdan heryerden ve her zaman fatura kesebilirsiniz.

Geriye dönük fatura kesmeyi efaturada da yapabilirsiniz. Farklı bir seri oluşturarak kolaylıkla işlem yapabilirsiniz

E-arşiv için faturayı portalden iptal edebilirsiniz. Efaturalarda mali mühür ile iptal yapabileceğinzi gibi, iade faturası isteyerek ve tekrar fatura keserek iptal işlemini mali mühürsüzde çözebilirsiniz.

Demsoft Yazılımda olduğu gibi gelen faturanızı xml olarak indirdiğinizde otomatik cari kart acma yada fatura bilgilerini alma işlemlerini hızlıca yapabilirsiniz.

İhracat, tevkifatlı, istisna faturalarınızı rahatlıkla kesebilirsiniz.

10 yıl boyunca gelen ve giden faturalarınız entegrator sakladığından istediğiniz an eski faturalarınıza erişebilirsiniz

N11, trendyol gibi pazar yerleri ile çalışan özel entegratorlerin bu hizmeti ile siparişlerinizi direk portal üzerinden hızlıca faturalaştıra bilirsiiz.

Daha fazla Bilgi Edinmek İçin Lütfen Bizi Arayınız

Demsoft Yazılım - Güney Uzun

İstanbul Ticaret Sarayı No:108/40 Giyimken Esenler- İstanbul

0212 281 87 77- 0532 540 25 64 - 0552 669 08 85

info@demsoftyazilim.comDemsoft Yazılım

Ofisimizi Ziyaret Edin

İstanbul Ticaret Sarayı No:108/40 Giyimkent Esenler/İSTANBUL

+90 212 281 87 77

+90 532 540 25 64

+90 552 669 08 85

info@demsoft.com